Značka LYBAR má nového majitele

15. Březen 2012

Značka LYBAR má nového majitele

PRAHA, 13. března 2012 – Tradiční domácí značka vlasové kosmetiky LYBAR má nového majitele, který značku odkoupil od skupiny Bochemie. Distribuci výrobků LYBAR do obchodních řetězců a dalších prodejen bude nyní zajišťovat distribuční společnost OBRA. Ta je mimo jiné výhradním distributorem další známé domácí kosmetické značky INDULONA.

Skupina Bochemie získala značku LYBAR společně se značkou BIOLIT v loňském roce prostřednictvím akvizice akciové společnosti Lybar. Vzhledem k tomu, že se Bochemie strategicky zaměřuje na oblast značkových prostředků péče o domácnost (jejími klíčovými značkami jsou SAVO a BIOLIT), je odprodej značky LYBAR logickým krokem. Naopak OBRA se specializuje na distribuci kosmetických značek.
Podrobnosti transakce nebyly stranami zveřejněny.


O značce LYBAR
Historie značky LYBAR se datuje od roku 1966, kdy byl v jednom ze závodů Spolku pro chemickou a hutní výrobu vyroben první lak na vlasy značky LYBAR. V době centrálně řízeného hospodářství byl LYBAR nejznámějším lakem na vlasy v bývalém Československu, když v letech 1966-1992 bylo prodáno přes 100 miliónů kusů. V roce 1999 byl výrobní závod Lybar, již jako samostatná společnost, zprivatizován managementem, který značku LYBAR dále rozvíjel a marketingově podporoval až do prodeje celé společnosti Lybar (včetně značky Biolit) skupině Bochemie v roce 2011.
V současné době zahrnuje značka LYBAR kromě laků na vlasy také tužidla, gely a vosky. Díky široké dostupnosti, cenové výhodnosti pro spotřebitele a kvalitě srovnatelné s konkurencí nadnárodních značek LYBAR stále patří mezi nejprodávanější značky v kategorii vlasového stylingu v České republice a na Slovensku.


O společnosti OBRA
Společnost OBRA, s.r.o. působí na českém a slovenském trhu od roku 2004. Soustřeďuje se zejména na prodej a marketing kosmetických produktů. Vlajkovou lodí společnosti je tradiční česká a slovenská značka v oboru péče o ruce Indulona, úspěšně se rozvíjí obchod se značkou kosmetiky z Mrtvého moře KAWAR a dalšími produkty. OBRA se soustřeďuje na rozvoj obchodních vztahů s klíčovými zákazníky, kterými jsou mezinárodní i národní obchodní řetězce, nezávislé drogerie, industriální partneři a lékárny. Společnost je připravena rozvíjet tradiční domácí značku vlasové kosmetiky LYBAR a podporovat její růst v budoucnosti i vzhledem k očekávaným významným synergiím s dosavadním portfoliem v oblasti kosmetiky.

O skupině Bochemie
Skupina Bochemie je jedním z nejvýznamnějších výrobců a dodavatelů prostředků péče o domácnost ve střední Evropě. Jejímí klíčovými značkami jsou SAVO a BIOLIT, které mají velmi silnou tržní pozici v České republice a na Slovensku a značka ULTRA v Maďarsku.
SAVO ve vybraných segmentech českého trhu dosahuje až 80% tržního podílu, nyní se však kromě Slovenska prosazuje také na dalších zahraničních trzích, především v Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku a Polsku. BIOLIT je lídrem na trhu insekticidních přípravků v České republice a na Slovensku s více než 50% tržním podílem.
Skupina je rovněž globálním dodavatelem chemických specialit s vysokou přidanou hodnotou, včetně dezinfekce, fungicidních přípravků na ochranu dřeva, prostředků pro povrchovou úpravu kovů a akumulátorových hmot.
Mateřská akciová společnost skupiny Bochemie sídlí v Bohumíně, kde zaměstnává více než 450 lidí. Skupina dále zahrnuje společnost Lybar se sídlem ve Rtyni nad Bílinou, maďarského výrobce prostředků péče o domácnost EVM, polského výrobce pigmentů Permedia, českou strojírenskou společnost Ekomor a obchodní pobočky Bochemie na Slovensku, v Polsku, Rumunsku, Bulharsku a v Rusku. Celkem ve skupině Bochemie pracuje téměř 800 osob.
Skupina je vlastněna společnostmi soukromého kapitálu Benson Oak Capital a Arx Equity Partners.

Kontakty:

Bochemie, a.s.
Jaroslav Sopuch, člen představenstva
Tel: +420 603 555 089
Email: jaroslav.sopuch@bochemie.cz

OBRA, a.s.
Václav Scheiner, ředitel společnosti
Tel: +420 602 330 461
Email: v.scheiner@obra.cz